Warsztaty Muzyki Niezwykłej (Kraków)

nie_przegap

W dniach 14-20 sierpnia 2015 po raz trzeci organizujemy Warsztaty Muzyki Niezwykłej dla wokalistów i instrumentalistów, którzy są zainteresowani współczesną i dawną muzyką liturgiczną. W tym roku tworzymy program, który obejmie jeszcze więcej modlitwy, liturgii, śpiewu i muzyki. Zaproszenie do wzięcia udziału w Warsztatach kierujemy tradycyjnie do osób oddających się śpiewowi i grze na instrumentach profesjonalnie lub amatorsko, do wszystkich zainteresowanych muzyką sakralną, współczesną muzyką liturgiczną, a także chorałem gregoriańskim i śpiewem prawosławnym. W sposób szczególny zapraszamy muzyków symfonicznych.

Przede wszystkim, zależy nam, by w trakcie Warsztatów uczestnicy mogli doświadczyć piękna i głębi wspólnie celebrowanej liturgii. Wierzymy, że to doświadczenie pozwoli im zbliżyć się do Boga. Codzienna katecheza głoszona przez dominikanów ma pomóc w zaangażowanym uczestnictwie w modlitwie. W program Warsztatów włączyliśmy nabożeństwa wywodzące się z tradycji Kościoła Zachodniego i Wschodniego. Jeden z dni poświęcimy wyłącznie muzyce cerkiewnej. Dlatego serdecznie zapraszamy osoby z Kościoła grekokatolickiego i prawosławnego, byśmy mogli wspólnie dzielić doświadczenie wiary.

Warsztaty, jak zawsze, składają się z dwóch bloków. Pierwsza część obejmuje dni od piątku do niedzieli (14-16 sierpnia), druga od poniedziałku do czwartku (17-20 sierpnia). Zajęcia praktyczne prowadzone będą w podgrupach:
dla początkujących – sekcja męska i żeńska,
dla zaawansowanych – sekcje: sopran, alt, tenor, bas,
sekcje tematyczne: chorał gregoriański, prowadzenie zespołów wokalnych, instrumentaliści.

Popołudnia przeznaczymy na zajęcia w chórze osobno na poziomie zaawansowanym i podstawowym. Oprócz zajęć praktycznych w trakcie warsztatów uczestnicy biorą udział w liturgii (jutrznia, nieszpory i msza święta), a także w koncertach i nabożeństwach. W tym roku:
wspólnie z Marcinem Abijskim i Scholą Cantorum Minorum Chosoviensis odprawimy uroczyście Akatyst ku czi Bogarodzicy (14 sierpnia),
wysłuchamy koncertu Henryka Krawczyka i spędzimy wieczór w opactwie tynieckim (15 sierpnia),
będziemy celebrować matutinum uroczystości św. Jacka (16 sierpnia),
wysłuchamy koncertu zespołu Aviaccord Tomasza Drabiny (17 sierpnia),
a także koncertu Katarzyny Stroińskiej-Sierant i Jana Adamczewskiego, jazzowych muzyków improwizujących w oparciu o sekwencje melodii chorałowych (18 sierpnia),
weźmiemy udział w czuwaniu, korzystając z muzyki praise and worship i liturgicznej (19 sierpnia),
zakończenie warsztatów odbędzie się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach (20 sierpnia).

Uczestnicy warsztatów będą mogli zwiedzać wystawę dzieł sztuki znajdujących się w klasztorze dominikanów w Krakowie organizowaną w ramach nocy Cracovia Sacra.

Warsztaty mają na celu poszerzenie wiedzy i rozwinięcie umiejętności praktycznych oraz formowanie dojrzałej wiary. Uczestnicy są kształceni w taki sposób, by mogli służyć umiejętnościami zdobytymi podczas Warsztatów w swoich środowiskach – parafiach, grupach religijnych i szkołach.

Prowadzącymi zajęcia są wybitni specjaliści, kompozytorzy i aktywni muzycy z całej Polski. Gromadzimy najbardziej znanych i szanowanych twórców kultury chrześcijańskiej. Tegoroczne zajęcia poprowadzą: Paweł Bębenek, Hubert Kowalski, Dawid Kusz OP, Rafał Maciejewski, Katarzyna Młynarska, Piotr Pałka, Urszula Rogala, Michał Sławecki, Borys Somerschaf, Jakub Tomalak, Marcin Wasilewski-Kruk, Sławomir Witkowski, Elżbieta Wtorkowska. Konferencje wygłosi o. Łukasz Popko OP, a homilie o. Tomasz Grabowski OP i br. Wojciech Sznyk OP.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s